Kocaeli Üniversitesi
Uluslararası İlişkiler ve AB Birimi
 

Öğrenim Hareketliliği Yol Haritası (2012 - 2013 Dönemi)

ERASMUS ÖĞRENCİSİ SEÇİLDİNİZ! NE YAPMANIZ GEREKİR?


Öncelikle gideceğiniz üniversitenin web sayfasını ziyaret ederek, akademik takvim, üniversite, Erasmus öğrencilerine sunulan imkânlar, varsa özel koşullar hakkında bilgi almanız çok yararlı olacaktır. Daha önce programdan yararlanmış olan öğrenciler ile iletişim kurmanız da yararlı olacaktır. Bkz. Tecrübe Konuşuyor


Erasmus Öğrencilerinin Yurt Dışına Çıkmadan Önce Hazırlaması Gereken Belgeler


Pasaport harcı muafiyet belgesi

- Pasaport alabilmek için pasaport harç muafiyet belgenizi aldıktan ve pasaport için gerekli diğer evrakları (bkz. Emniyet Genel Müdürlüğü web sayfası) hazırladıktan sonra Emniyet Müdürlüğü’ne başvuru yapmanız gerekir. Pasaportunuz Emniyet Müdürlüğü tarafından ortalama 2 hafta içerisinde çıkartılır. Pasaportunuzun geçerlilik süresi pasaportunuz çıkartıldığı günden itibaren başlar. Pasaportunuzu acil olarak almanız gerekli ise, örneğin gideceğiniz üniversiteye başvuru yapmak için pasaport numaranız isteniyorsa, durumu bildiren e-postayı yasemin.tokgoz@kocaeli.edu.tr adresine yazarak pasaport harç muafiyet belgenizi talep edebilirsiniz. Belgeyi, almak istediğiniz tarihten en az 1 hafta önceden e-posta ile talep etmelisiniz.

Pasaport harç muafiyet belgesine bu tür bir nedenle erken tarihte ihtiyaç duymuyorsanız, pasaport harç muafiyet belgenizi ve pasaportunuzu almanız gereken tarihi belirlemek için gideceğiniz ülke konsolosluğunun web sayfasını ziyaret edin. Bazı konsolosluklar gidilen ülkeden Türkiye’ye dönüş tarihinden itibaren 3 ya da 6 ay daha geçerli pasaport ile vizeye başvurulması talebinde bulunmaktadır. Belgenizi ve pasaportunuzu gerekenden daha erken tarihte almanız durumunda pasaport süreniz işlemeye başlayacak ve başvurunuzu gereksiz yere yenilemeniz gerekecektir.

Belgeyi e-posta ile en az 1 hafta önceden talep etmelisiniz.
(İletişim: Yasemin Tokgöz- 0262 303 10 36/yasemin.tokgoz@kocaeli.edu.tr)
(Bu belge ile Vergi Dairesinden “harçtan muaftır” mührü aldıktan sonra pasaport için gerekli diğer belgeler ile aynı gün Emniyet Müdürlüğü’ne gidiniz).

Yukarıda açıklanan nedenle lütfen gereğinden erken bir tarihte pasaport almak ve pasaport harç muafiyet yazısı almak için başvuru yapmayınız.


Vize için gideceğiniz üniversiteden gelen davetiye mektubunun kopyası

- (Davetiyeyi Bölüm/fakülte koordinatörünüz sizi gideceğiniz kuruma bildirirken karşı kurumdan istemelidir). Davetiyenin kopyasını UİB’ye teslim ediniz.


Konsolosluk için Erasmus öğrencisi olduğunuzu ve hibe alacağınızı bildiren yazı

- UİB’ye davetiyenizi teslim ettiğinizde UİB'den talep ediniz. Ayrıca Konsoloslukların vize için istediği diğer belgeler ve özel şartlar için Konsoloslukların web sayfalarını ziyaret ediniz.


Euro hesap cüzdanı fotokopisi

- Ziraat Bankası Kocaeli (Merkez-0163) şubesinden Euro hesabı açtırınız. Hesap cüzdanınızın fotokopisini UİB’ye teslim ediniz.


Öğrenim Anlaşması (Learning Agreement)

- http://int.kocaeli.edu.tr/ adresinde Belgeler/Formlar kısmında yer alan Öğrenim Anlaşması’nı, Erasmus bölüm koordinatörü ile 3 orijinal nüsha olarak hazırlayınız (1 adet öğrenci, 1 adet UİB, 1 adet karşı kurum için). Öğrenim Anlaşması'nda öğrencinin, bölüm koordinatörünün ve Uluslararası İlişkiler Birimi koordinatörünün (Prof. Dr. Serdal PAMUK), ayrıca gideceği kurumdaki Erasmus koordinatörünün imzası bulunmalıdır. Bu belgede öğrencinin gideceği yükseköğretim kurumunda alacağı dersler seçilir ve bu derslerin kaç ECTS (AKTS) kredisine karşılık geldiği karşı kurumdan öğrenilerek yazılır. Bu belgenin tüm taraflarca imzalanmış hali öğrenci yurt dışına çıkmadan (en azından faksla ya da taranmış olarak) UİB’ye iletilmelidir. Belge faksla geldi ise, orijinali değişimin tamamlanmasından sonra mutlaka getirilmelidir. Gerek duyulması halinde öğrencinin karşı kuruma gidişinden itibaren 1 ay içerisinde Öğrenim Anlaşması'nda değişiklik yapılabilir. Bu durumda yeni anlaşma imzalanıp UİB’ye gönderilmelidir.


Tanınma Belgesi

- http://int.kocaeli.edu.tr/ adresinde Belgeler/Formlar kısmında yer alan Tanınma Belgesi’ni Erasmus bölüm koordinatörü ile 3 orijinal nüsha olarak hazırlayınız (1 adet öğrenci, 1 adet UİB, 1 adet KOÜ’deki bölüm için). Tanınma Belgesi yurt dışında alınan dersler ile KOÜ’deki derslerin eşleştirildiği ve akademik tanınmayı teminat altına alan belgedir. Öğrencinin ve Bölüm/Fakülte İntibak Komisyonu’nun onayından sonra UİB’nin onayına sunulmalıdır).


Vize fotokopisi

- Vizenizin fotokopisini UİB’ye teslim ediniz.


Öğrenci Sözleşmesi

- (Tüm belgeleriniz tamamlandıktan sonra UİB’ye başvurarak 2 adet sözleşme imzalayınız (1 adet öğrenci, 1 adet UİB için). Sözleşmeniz UİB koordinatörü tarafından da imzalandıktan sonra 1 adedini teslim alınız.


Erasmus Öğrenci Beyannamesi

- Erasmus programından doğan hak ve yükümlülükleri gösteren belgedir. Sözleşmenizi imzaladıktan ve 1 adedini teslim aldıktan sonra Erasmus Öğrenci Beyannamenizi UİB’den teslim alınız.


Erasmus Öğrencilerinin Yurt Dışından Döndükten Sonra Birimimize Teslim Etmesi Gereken Belgeler


Pasaport giriş-çıkış damgaları olan sayfaların fotokopileri


Katılım Sertifikası (Certificate of Attendance)

- Yurtdışında hangi tarihler arasında hangi programa devam ettiğinizi gösteren belgedir. Bu belgeyi değişimi gerçekleştirdiğiniz yükseköğretim kurumunda imzalatıp mühürleterek UİB’ye teslim ediniz.


Transkript (Transcript of Records)

- Yurtdışında aldığınız dersleri, karşılığında elde ettiğiniz AKTS kredilerini gösteren not dökümüdür. Değişimi gerçekleştirdiğiniz yükseköğretim kurumunda imzalatıp mühürleterek 1 adet UİB’ye, 1 adet de bölümünüze teslim ediniz.


Öğrenci Faaliyet Raporu Formu

- http://int.kocaeli.edu.tr/ adresinde Belgeler/Formlar kısmında yer alan formu Türkiye'ye döndükten sonra doldurup UİB’ye teslim ediniz.


Derslerin tanınmasına ilişkin fakülte yönetim kurulu kararını gösteren belge


İntibakınız yapıldıktan sonraki transkript belgeniz

- Yurt dışına çıkmadan önce Tanınma Formu’nda gösterilen derslerinizin Bölüm İntibak Komisyonu tarafından tanınma (intibak) işlemi yapıldıktan sonraki not dökümünüzdür. KOÜ Öğrenci işlerinden alıp UİB’ye teslim ediniz.


NOT:


Öğrenim Anlaşması’nın orijinali yurt dışına çıkmadan önce Birimimize iletilmedi ise bu belgenin aslı dönüşte UİB’ye teslim edilmelidir.


Öğrenim Anlaşması’nda yurt dışına çıktıktan sonra değişiklik yapıldı ise ve bu değişiklik değişim süresince UİB’ye iletilmediyse Öğrenim Anlaşması değişikliğinin aslı da dönüşte UİB’ye iletilmelidir.


Öğrenim Anlaşması'nda yurt dışına çıktıktan sonra değişiklik yapıldı ve buna paralel olarak değiştirilen Tanınma Belgesi de değişim süresi içerisinde UİB’ye iletilmedi ise Tanınma Belgesi değişikliğinin aslı da dönüşte UİB’ye iletilmelidir.


Yukarıda sözü edilen tüm belgelere ulaşmak için bkz. Belgeler/Formlar

© 2017 Uluslararası İlişkiler Birimi | Kocaeli Üniversitesi
Görüş ve önerileriniz için: international@kocaeli.edu.tr

Kocaeli Üniversitesi Umuttepe Yerleşkesi Sosyal Tesisler No:30
41380, Kocaeli
Tel : +90(262) 303 38 43-44
E-Mail: intoffice@kocaeli.edu.tr