2017-2018 Erasmus+ Öğrenim Hareketliliği Yerleştirme Toplantıları ve Öğrenci Listeleri

Duyuru Tarihi:

2017-2018 Erasmus+ Öğrenim Hareketliliği Yerleştirme Toplantıları ve Öğrenci Listeleri

 • Yerleştirme toplantı çizelgesinin güncellenmiş halini ekteki excel dosyasında bulabilirsiniz.

 

 • Ekteki zip dosyasında bölümlere ait Erasmus başarı puanına göre yüksekten düşüğe sıralanmış öğrencilerin listesi bulunmaktadır.

 

 • Başvuru yapan öğrencilerimize ait GNO bilgisi 28 Şubat 2017 tarihinde Öğrenci İşleri Daire Başkanlığından alınmıştır. Genel not ortalaması başvuru yapılan derece için 2.20/4.00 (önlisans/lisans)-Makine Mühendisliği bölümü için 2.75/4.00- ya da 2.50 (yüksek lisans/doktora) altında kalan öğrencilerimiz listeye eklenmemiştir.

 

 • Yabancı dil sınavından enstitü, fakülte ve yüksekokullarda 60 ve üstü meslek yüksek okullarında 50 puan ve üstü alan öğrenciler listelere dahil edilmiştir. Makine Mühendisliği için 80 İnşaat Mühendisliği için 70 barajını aşan öğrenciler ilgili bölüm yerleştirme listelerine dahil edilmiştir.
 • Yerleştirme listeleri hazırlanırken öğrencilerin akademik ortalamalarının % 50’si, yabancı dil puanlarının % 50’si alınarak Erasmus öğrenim puanları hesaplanmış ve puanlar yüksekten düşüğe göre sıralanmıştır. Söz konusu puan ağırlığı (% 50 akademik ortalama, % 50 yabancı dil) Ulusal Ajans tarafından yayınlanan 2016-2017 Uygulama El Kitabı’nda belirtilen Erasmus öğrenim hareketliliği öğrenci seçim kriterlerinden alınmıştır. 
 • Yerleştirme toplantısına katılmayan öğrencilerin asil ya da yedek olarak yerleştirmesi yapılmayacaktır.

 

 • Yerleştirmeye katılacak öğrencilerin kendi bölümlerine tahsis edilen yerleştirme saatinin başında belirtilen yerde hazır bulunmaları gerekmektedir. Yerleştirme işlemi Erasmus başarı puanına göre sıra ile yapılacak olup, yerleştirmenin zamanında tamamlanabilmesi için geç  kalan öğrenciler beklenmeyecektir. Kontenjan dolduktan sonra, puanı daha yüksek dahi olsa geç kalan öğrenci yerleştirilemeyeceğinden geç gelmemeniz büyük önem arz etmektedir.

 

 •  Yerleştirme toplantısına zorunlu sebeplerle katılamayacak öğrencilerimizin yerleştirme toplantısının yapılacağı tarihten en az iki gün önce birime üniversite tercihlerini belirttikleri bir dilekçeyi bırakmaları zorunludur. 

 

 • Yerleştirme toplantısına katılmayan ve tercih dilekçesi bırakmayan öğrenciler Erasmustan vazgeçmiş sayılacaklardır. 

 

 • 2017-2018 Öğrenim Hareketliliği faaliyetinde bölümünüze ait Kurumlararası Anlaşma bilgilerini lütfen kontrol ediniz.  Yerleştirme toplantısına katılmadan önce anlaşmalı üniversiteler ile ilgili bilgi edinmeniz (eğitim dili, ülke, şehir) ve tercihinizi bu bilgi doğrultusunda yapmanız sizin yararınıza olacaktır. 

 

 • Yerleştirmelerde İspanyolca ve İtalyanca dil sertifikası getirenler İspanya ve İtalya’daki eğitim dili İspanyolca ve İtalyanca olan üniversitelere öncelikli olarak yerleştirileceklerdir. Almanca ve Fransızcadan sınava girip 60 barajını geçen öğrenciler eğitim dili Almanca ve Fransızca olan üniversitelere öncelikli olarak yerleştirileceklerdir.

 

 • Yerleştirme toplantısında İspanyolca ve İtalyanca dil sertifikası getiren öğrencilerin olmaması durumunda İngilizce dil puanına göre söz konusu üniversitelere yerleştirme yapılacaktır.

 

 • Tüm diller için kurumlararası anlaşmada karşı kurum tarafından belirlenen dil yeterliliğini gidiş öncesinde sağlamak öğrencinin sorumluluğundadır.

 

 • Yerleştirme toplantısına katılan tüm öğrenciler asil ya da yedek olması farketmeksizin katılımcı listesini imzalayacaklardır. Ayrılmadan önce bölümünüze ait katılımcı listesini imzaladığınızdan emin olunuz. 
 • Yukarıdaki bilgilerin okunup gereğinin yerine getirilmesi öğrencilerin sorumluluğundadır. Bu bilgilerin okunmamasından kaynaklanacak sorunlardan Uluslararası İlişkiler Birimi sorumlu değildir.

 

Tablolarla ilgili itirazlarınız için en kısa sürede birimimizle iletişime geçiniz.

EKLER:

 1. Yerleştirme toplantı çizelgesi güncel
 2. Başarı puanlarına göre öğrenci listeleri