2020-2021 Erasmus+ Öğrenim Hareketliliğine Başvuran Öğrencilerin Dikkatine! ÖNEMLİ

Duyuru Tarihi: 2020-04-14 20:52:16

Değerli öğrencilerimiz,

2020-2021 Erasmus öğrenim hareketliliğine başvuru yapan ve seçim şartlarını sağlayan (not ortalaması ve dil sınavı barajı) öğrencilerimizin bölümlere göre başarı sıralamalı listelerini 17 Mart 2020 tarihinde web sitemiz duyurularında yayınlamıştık (bknz http://int.kocaeli.edu.tr/index.php?sayfa=duyuru&id=2020-2021-erasmus-ogrenim-hareketliligi-yerlestirme-listeleri)

 

Bildiğiniz üzere Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’nın 13 Mart 2020 tarihli bilgi notu dolayısıyla tüm sürecin askıya alındığı ile ilgili sizleri bilgilendirmiştik. Ulusal Ajans ile yaptığımız görüşme sonucu hareketlilik faaliyetlerinin tekrar başlaması durumunda oluşabilecek gecikmeleri önlemek için yerleştirme tercihlerinizin alınması ve yerleştirmenizin yapılmasının uygun olduğuna karar verilmiştir.

 

Bölümlere ait başarı sıralamasında yer alan tüm öğrenciler yerleştirme tercihi formunu dolduracaklardır. Tüm formlar öğrencilerimizin başvuruda belirttiği öğrenciye ait e-maile gönderilecek bir link aracılığıyla doldurulacaktır.

 

Yerleştirme formları 16 Nisan -26 Nisan (23.59) 2020 tarihleri arasında aktif olacaktır. Yerleştirme formu linki 16 Nisan günü e-mail adresinize gönderilecektir. 26 Nisan tarihine kadar form üzerindeki bilgilerde ve tercihlerde değişiklik yapılabilecektir. Tercihlerinizde değişiklik yapabilmek için mailinize gelen ilk linki kullanmanız gerekecektir. Bu sebeple link mailini lütfen silmeyin. 26 Nisan günü saat 23:59 itibariyle form üzerinde değişiklik yapmanız ya da formu doldurmanız mümkün olmayacaktır.

 

2020-2021 öğrenim hareketliliği seçimlerimizde salgın dolayısıyla yerleştirme toplantılarını yapamayacağımızdan tercihleriniz esnasında sizlere gerekli yönlendirmeleri ve bilgilendirmeyi sağlayamayacağız. Bu sebeple aşağıdaki bilgilendirmeyi dikkatlice okumanız, anlaşmalı olduğunuz kurumlar ile ilgili kontenjan, eğitim dili bilgisini incelemeniz ve tercihlerinizi bu bilgiler ışığında oluşturmanız önemlidir.  Yapacağınız tercihler ile ilgili soru ve sorunlarınız için lütfen en kısa sürede intoffice@kocaeli.edu.tr adresinden bize ulaşın.

 

Yerleştirme sonuçlarının 30 Nisan 2020 tarihinde web sitemizde duyurulması planlanmaktadır. Ancak lütfen unutmayın ki öğrenim hareketliliğini gerçekleştirebilmeniz salgının gidişatına ve YÖK’ün ikinci duyurusunda değişim faaliyetlerinin tekrar başladığını bildirmesine, uluslararası seyahatlerin ve yüz yüze eğitimlerin açılmasına bağlıdır. Bu sebeple değişimle ilgili herhangi bir harcama yapmamanız gerekmektedir. Harcama yapılması halinde harcamalarınız mücbir sebep kapsamında değerlendirilmeyecek ve sizlere ödeme yapılması mümkün olmayacaktır. Değişimle ilgili harcama yapmanızı gerektirecek herhangi bir planlama yapmamanızı önemle rica ederiz. 

 

LÜTFEN DİKKATLİCE OKUYUN

 1. Yerleştirme formunu doldurmak üzere 16 Nisan 2020 tarihinde mail adresinize link gelecektir. Link ulaşmadıysa lütfen öncelikle “gereksiz posta” veya “tanıtımlar” kutusunu kontrol ediniz. Herhangi bir mail almadıysanız lütfen intoffice@kocaeli.edu.tr adresinden bize ulaşınız.

 

 1. Yerleştirme formları 16 Nisan – 26 Nisan saat 23:59 tarihlerinde aktif olacaktır. Bu süre zarfında formu doldurmanız, gerek olması halinde değişiklik yapmanız mümkün olacaktır.

 

 

 1. 27 Nisan 2020 tarihine kadar formu doldurmayan öğrencilerimiz 2020-2021 Erasmus Öğrenim Hareketliliği haklarından tamamen vazgeçmiş sayılacaklar ve yedek öğrenci de olamayacaklardır.

 

 1. 2020-2021 Erasmus öğrenim hareketliliği başvuru metninde yer alan ek kısıtlamalara tabi olan öğrencilerin yerleştirmesi yapılmayacaktır. Başvuru metnini ve ek kısıtlamaları görmek için lütfen tıklayınız.

 

 

 1. Tercihlerinizi yapmadan önce lütfen bölümünüze ait kurumlararası anlaşmaları, kontenjanlarını, eğitim dili bilgisini ve varsa misafir olunacak kurumun belirttiği ek kriterleri dikkatlice inceleyiniz. Bilgilere http://int.kocaeli.edu.tr/index.php?sayfa=page&id=anlasma-verileri adresinde sağ üst kısımda yer alan excel dosyasından ve bölüme göre arama yaparak bulacağınız PDF formatında anlaşma metinlerinden ulaşabilirsiniz.

 

 

 1. Tercihlerinizi önceliklerinize göre sıralayınız. Tercih sayısında sınırlama yoktur. Size ait olan formda tüm anlaşmalı kurumların listesini bulabilirsiniz. Anlaşmalı kurumlar eğitim seviyesi dikkate alınmadan listeye eklenmiştir. Bu sebeple lütfen tercih edeceğiniz kurumda eğitim seviyenize uygun (önlisans, lisans, yüksek lisans, doktora) kontenjanı olup olmadığını kontrol ediniz.

 

 1. Formda aynı zamanda değişimden faydalanmak istediğiniz dönemi seçmeniz gerekmektedir. Web sitemizde yer alan anlaşma verileri sayfasında değişim süreleri belirtilmiştir. 4-6 ay arası değişim süresi anlaşmanın tek dönemlik 9-12 ay eğitim süresi anlaşmanın iki dönemlik olduğunu göstermektedir. Öğrencimiz hem tek dönemlik hem de iki dönemlik kurum seçtiğinde ve tek dönem değişim yapabileceği kuruma yerleştirildiğinde tercih formunda belirttiği tek döneme yerleştirmesi yapılacaktır. Öğrencinin iki dönemlik anlaşmalı olunan kuruma yerleşmesi halinde değişim dönemi otomatik olarak güz+bahar olacaktır.

 

 1. İki dönemlik anlaşması bulunan kurumları tercih eden öğrencilerimiz dilerlerse değişimden tek dönem faydalanma hakkına sahiptir. Tek dönemlik anlaşması bulunan kurumları tercih eden öğrencilerimiz dilerlerse güz döneminde başlayan değişimlerini bahar dönemine uzatabilirler. Sadece güz döneminde değişime başlayan öğrencilerimiz dönem uzatabilirler. Değişim dönemi uzatma işlemleri öğrenci, misafir olunan kurum ve bölüm koordinatörünüzün onayıyla güz dönemi sonuna doğru yapılacaktır. Uzatılan dönemin hibeli olup olmayacağı o süreçteki genel bütçe durumuna ve uzatma talep eden öğrenci sayısına bağlı olacaktır.

 

 

 1. 2020-2021 değişim faaliyetlerinin güz döneminde başlamaması halinde güz döneminde değişim yapmayı tercih eden öğrencilerimizin değişimlerini 2020-2021 bahar yarıyılına öteleme hakkı saklı kalacaktır.

 

 

 1. Yerleştirmeler yapılan yerleştirme toplantılarında olduğu gibi en yüksek puanlı öğrencinin yerleştirme tercihine göre planlanacak ve kontenjan dahilinde yüksek puandan düşüğe göre yapılacaktır.

 

 1. Tüm kontenjanların dolmuş olması halinde ya da öğrencinin tercih ettiği kurumlarda kontenjan kalmaması halinde öğrenci YEDEK öğrenci olacaktır.

 

 1. Yedek olarak seçilen öğrencilerimiz tercihlerine göre kurum yedeği olarak değil genel yedek öğrenci olacaklardır. Herhangi bir öğrencinin hakkından vazgeçmesi halinde yedek öğrenci sırasına göre öğrencilere bilgi verilecektir.

 

 1. Doldurmuş olduğunuz form vasıtasıyla tercih ettiğiniz kurumu, gideceğiniz kurumdan kaynaklı mücbir sebep olmadıkça değiştiremeyeceğinizden tüm tercihlerinizi ve sıralamasını kurumlarla ilgili bilgi edinmiş ve karar vermiş olarak yapmanız gerekmektedir. Her bir öğrencinin tercihi aynı birim ya da bölümdeki tüm öğrencilerin seçilme durumu etkilediğinden tercih ettiğiniz kurumlarda ya da sıralamada 27 Nisan 2020 tarihinden sonra değişiklik yapamayacağınızı lütfen unutmayınız.

 

 1. Asil olarak bir kuruma yerleştirmesi yapılan öğrenci yerleştirme sonrasında kurum değişikliği yapamaz, yedek öğrenci olamaz. Yerleştirildiği kuruma gitmek istemeyen öğrenci Erasmus hakkından vazgeçmiş olur. Bu sebeple gitmeyi planlamadığınız, istemediğiniz kurumları tercih etmemenizi önemle rica ederiz.

 

 1. 2020-2021 Erasmus+ başvuru tarihleri arasında birimimize İspanyolca ve İtalyanca dil sertifikası getiren öğrencilerimiz İspanya ve İtalya’daki eğitim dili İspanyolca ve İtalyanca olan üniversitelere öncelikli olarak yerleştirileceklerdir. Almanca ve Fransızcadan sınava girip 60 barajını geçen öğrenciler eğitim dili Almanca ve Fransızca olan üniversitelere öncelikli olarak yerleştirileceklerdir. Eğitim dili sadece Almanca ya da Fransızca olan kurumlara sadece bu dil sınavlarına girerek barajı aşan öğrenciler yerleştirilecektir.

  16.  İspanyolca ve İtalyanca dil sertifikası getiren öğrencilerin olmaması durumunda İngilizce dil puanına göre söz konusu üniversitelere yerleştirme yapılacaktır.

  17. Tüm diller için kurumlararası anlaşmada karşı kurum tarafından belirlenen dil yeterliliğini gidiş öncesinde sağlamak öğrencinin sorumluluğundadır. Yabancı Diller Yüksekokulu tarafından yapılan sınav B seviyesindedir. Sınavdan alınan 60-75 arası alınan puan B1, 75-100 arası alınan puan B2 seviyesini temsil etmektedir.

 18. Örnek yerleştirme verilerini görmek ve bilgi edinmek için bir önceki yıla ait yerleştirme verilerini aşağıdaki linklerden inceleyebilirsiniz.

 

http://int.kocaeli.edu.tr/index.php?sayfa=duyuru&id=2019-2020-erasmus-ogrenim-hareketliligi-yerlestirme-toplantilari-ve-ogrenci-listeleri

http://int.kocaeli.edu.tr/index.php?sayfa=duyuru&id=2019-2020-erasmus-ogrenim-hareketliligi-yerlestirme-sonuclari

 

Yukarıdaki bilgilerin okunup gereğinin yerine getirilmesi öğrencilerin sorumluluğundadır. Herhangi bir mağduriyet ya da hataya yol açmamak adına süreci özenle takip etmenizi rica ediyoruz.

Tüm öğrencilerimize başarılar dileriz.