2021-2022 Erasmus+ Öğrenim Hareketliliği Yerleştirme Toplantıları Hkk. ÖNEMLİ!!

Duyuru Tarihi: 2021-04-09 16:17:46

Değerli öğrencilerimiz,

2021-2022 akademik yılında öğrenim hareketliliğine başvuru yapan ve başvuru şartlarını sağlayan öğrencilerimizin kurum tercihlerini ve dönemlerini belirleyecekleri yerleştirme toplantıları ekli listede belirtilen tarih ve saatlerde zoom bağlantısı üzerinden yapılacaktır.

 • Her bir birim/bölüm için belirlenen tarih ve saatte verilen link üzerinde düzenlenecek toplantıya tüm öğrencilerin katılımı zorunludur.
 • Toplantıya katılımda teknik sıkıntılar yaşayacağınızı düşünüyorsanız ya da farklı sebeplerle katılımınız mümkün olmayacak ise yerleştirilmenizi dilekçe yoluyla talep edebilirsiniz. Toplantıya katılamayacak öğrencilerimiz dilekçelerinde gitmek istedikleri kurumları dönemleri belirterek tercih sırasına göre sıralamalıdır. Tercih sayısında sınırlama yoktur.
 • Tercih dilekçesi örneği için lütfen tıklayınız. Lütfen dilekçenizi en geç 14 Mart 2021 Çarşamba günü Türkiye saati ile 09:45’e kadar internationalkou@gmail.com adresine yollayınız. Farklı bir e-mail adresine yönlendirilen mailler dikkate alınmayacaktır.
 • Yerleştirme toplantısına katılmayan ya da dilekçe yoluyla tercihlerini bildirmeyen öğrencilerin asil ya da yedek olarak yerleştirmesi yapılmayacaktır. Bu öğrenciler Erasmus haklarından vazgeçmiş sayılacaklardır.
 • Yerleştirmeye katılacak öğrencilerin kendi bölümlerine tahsis edilen yerleştirme saatinin başında online toplantıda hazır bulunmaları gerekmektedir. Lütfen toplantıya girişte kullanıcı adı olarak kendi adınızı ve soyadınızı yazınız.
 • Yerleştirme işlemi Erasmus başarı puanına göre sıra ile yapılacak olup, yerleştirmenin zamanında tamamlanabilmesi için geç  kalan öğrenciler beklenmeyecektir. Kontenjan dolduktan sonra, puanı daha yüksek dahi olsa geç kalan öğrenci yerleştirilemeyeceğinden toplantıya geç katılmamanız büyük önem arz etmektedir.
 • Lütfen toplantıya katılmadan ya da dilekçenizi doldurmadan önce kendi birim/bölümünüze ait kurumlararası anlaşma verilerini var olan kontenjanlar ve eğitim dili hususlarında kontrol ediniz. Kurumlararası anlaşmalar için lütfen tıklayınız. Verilerle ilgili sorularınız için lütfen anlaşmalarla ilgili bilgi metnini
 • Birimimiz personelleri ya da bölüm koordinatörlerimiz anlaşmalarla ilgili sizlere toplantı esnasında genel ve objektif bilgiler verebilirler. Ancak sizin için hangi kurumun, ülkenin daha iyi olduğu tamamen sizin önceliklerinize ve değişim programından beklentilerinize bağlıdır. Bu sebeple lütfen toplantıya tercihlerinizle ilgili bilgi edinerek ve kararınızı vermiş bir şekilde katılınız. Uluslararası İlişkiler Birimi ve koordinatörlerimiz sizlere seçim konusunda tavsiye ya da sübjektif değerlendirme içerecek bilgiler vermeyeceklerdir.

 

 • Dikkat! Zoom bağlantısı üzerinde süre sınırlaması olduğundan öğrenci ve anlaşma sayısı fazla olan birim ve bölümlerde birden fazla bağlantı linki paylaşılmıştır. Birden fazla toplantı linkine sahip birim/bölümlerdeki tüm öğrencilerin verilen en erken saatteki bağlantı üzerinden toplantıya katılmaları, süre dolduktan sonra da diğer bağlantı linki ile toplantıya katılımın devamını sağlaması gerekmektedir. Örneğin Uluslararası İlişkiler Bölümü için 11:00,11:30,12:00 saatlerinde başlayacak üç adet toplantı planlanmıştır. Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde tercih yapacak tüm öğrencilerin saat 11:00’da başlayacak olan toplantıda hazır bulunması gerekmektedir.
 • Asil olarak bir kuruma yerleştirmesi yapılan öğrenci yerleştirme sonrasında kurum değişikliği yapamaz, yedek öğrenci olamaz. Yerleştirildiği kuruma gitmek istemeyen öğrenci Erasmus hakkından vazgeçmiş olur.
 • Lütfen dikkat! “Bilindiği gibi 1 Ocak 2021 tarihi itibarıyla yeni Erasmus+ Programı başlamıştır. 2021 sözleşme yılı için kurallarda ve hibe miktarlarında değişiklik beklenmektedir. Söz konusu kurallar kesinleştiğinde hak edilen hibe miktarlarında ve hareketlilik sürelerinde değişiklik olabileceği gibi kazanılan hakkın yitirilmesi de söz konusu olabilir. Diğer taraftan, Türkiye ile Avrupa Birliği arasında 2021-2027 yeni Erasmus+ programına katılım anlaşması ile 2021 Yılı Delegasyon Anlaşması henüz imzalanmamıştır. Söz konusu anlaşma süreçlerinde yaşanacak gecikmelerden veya aksaklıklardan kaynaklanabilecek maddi veya manevi kayıplardan Türkiye Ulusal Ajansı sorumlu tutulamaz.”

 

 • Salgın dolayısıyla ilerleyen süreçte yerleştirilmenizin yapıldığı kurumlar uzaktan eğitimi ya da öğrenci kabul etmemeyi tercih edebilirler. Üniversitelerin kurumsal olarak alacağı kararlardan ya da gitmek üzere seçildiğiniz ülkece salgın önlemleri kapsamında uygulanacak kurallardan birimimiz sorumlu tutulamaz.

 

 • Toplantıya katılmayan ve dilekçe ile tercih bildiriminde bulunmayan öğrencilerin itirazları kabul edilmeyecektir.
 • Yukarıdaki bilgilerin okunup gereğinin yerine getirilmesi öğrencilerin sorumluluğundadır. Bu bilgilerin okunmamasından kaynaklanacak sorunlardan Uluslararası İlişkiler Birimi sorumlu değildir.

 

Tüm öğrencilerimize başarılar dileriz.