2021-2022 Erasmus+ Öğrenim ve Staj Hareketliliği ÇALIŞMA TAKVİMİ ÖNEMLİ!

Duyuru Tarihi: 2020-10-26 14:26:26

LÜTFEN DİKKAT! ÇALIŞMA TAKVİMİ GÜNCELLENECEKTİR. DİL SINAVI İLE İLGİLİ DEĞİŞİKLİK YAPILMIŞTIR. LÜTFEN BİLGİ İÇİN TIKLAYINIZ

 

 

2021-2022 Erasmus Öğrenim ve Staj Hareketliliği Dil Sınavı ÖNEMLİ

Değerli öğrencilerimiz,

Bildiğiniz üzere önceki yıllarda Erasmus öğrenim ve staj hareketliliği başvuruları takriben Ocak-Şubat ayları arasında alınmakta, geçerli genel not ortalaması ve kurumlararası anlaşmaya sahip öğrencilerimize Mart ayının ilk haftasında yabancı dil sınavı yapılmaktaydı.

Halen süregelen, yapılan ve yapılacak planları olumsuz etkileyen Covid-19 salgını sebebiyle kurumumuzca önceki yıllarda olduğu gibi yüz yüze sınav yapmak ya da yoğun başvuru dolayısıyla şeffaf ve güvenli bir sınav ortamı oluşturma konusunda ortaya çıkabilecek tereddütler sebebiyle çevrimiçi dil sınavı yapılması uygun bulunmamıştır.

2021-2022 proje yılında Erasmus öğrenim ve staj hareketliliğinden faydalanmak isteyen öğrencilerimiz için her yıl olağan şekilde Yabancı Diller Yüksekokulu tarafından yapılan İngilizce dil sınavı sadece bu yıl için yapılmayacaktır. Başvuru yapan öğrencilerimiz kurumsal Erasmus İngilizce sınavımız yerine tüm öğrencilerimizin eşit erişime sahip olduğu, şeffaf ve güvenilir Ulusal sınav sonuçlarıyla değerlendirileceklerdir. Her iki hareketlilik türü için de çalışma takvimimiz bu plan doğrultusunda değiştirilmiştir. Başvuruda değerlendirmeye alınacak sınavlar YDS, E-YDS ve YÖKDİL sınavlarıdır. Tüm sınavlar için Fakülte/Yüksekokul ve Enstitüler için baraj puanı 50, Meslek Yüksek Okulları için 40’tır.

Erasmus Almanca sınavı Yabancı Diller Yüksekokulu tarafından başvuru tarihleri içerisinde yazılı ve sözlü sınav olmak üzere online olarak yapılacaktır. Almanca sınavı tarihi ile ilgili sitemizde ileriki bir tarihte duyuru yapılacaktır.

Fransızca sınavı ile Fransızca eğitim veren kurumlara yerleşen öğrencimiz olmaması sebebiyle Fransızca sınavı yapılmayacaktır.  

Aşağıdaki tabloda yer alan sınav türleri, sınav tarihleri ve başvuru tarihleri bilgileri ÖSYM’den (https://www.osym.gov.tr/TR,8797/takvim.html) alınmıştır. 2021-2022 akademik yılında öğrenim ya da staj hareketliliğinden faydalanmak isteyen öğrencilerimizin gerekli dil koşulunu sağlayabilmek için ilgili sınavlara girmeleri ve çalışma takvimimizde belirtilen başvuru tarihlerinde birimimize sonuç belgelerini sunmaları gerekmektedir. Hali hazırda sahip olunan son 5 yıla ait ilgili sınav sonuçları da geçerli olacaktır.   ÖSYM 2021 sınav takvimi henüz yayınlanmamıştır. Tabloda yer alan 1,2,3 nolu sınavlar başvuru yapmak isteyen ve geçerli dil belgesi bulunmayan öğrencilerimizin bu yıl içerisinde girebilecekleri sınavlardır. 4,5,6,7 nolu sınavlar ise ÖSYM tarafından 2020 yılının başında yapılmış olup 2021 yılında ÖSYM tarafından yayınlanacak takvimde sınav tarihlerinde büyük bir değişiklik olmaması halinde öğrencilerimizin başvuru öncesinde girebilecekleri sınavlardır.  Herhangi bir mağduriyet yaşanmaması adına programdan faydalanmak isteyen öğrencilerimizin sınav takvimini titizlikle takip etmeleri ve başvuru süresi bitiminden önce geçerli dil belgesini sağlamaları önemle rica olunur.

ÖNEMLİ

Erasmus öğrenim hareketliliğine başvurabilmeniz için dil koşulu dışında iki temel koşul bulunmaktadır. Lütfen bu iki temel koşulu sağlayabileceğinize emin olduktan sonra dil sınavına giriniz.

  1. 2021-2022 Erasmus Öğrenim Hareketliliğine başvuru yapabilmeniz için bölümünüze ait kurumlararası anlaşma olması zorunluluğu vardır. Var olan kurumlararası anlaşmada öğrenim gördüğünüz eğitim seviyesi için (önlisans/lisans/yüksek lisans/doktora) uygun kontenjan var mı lütfen kontrol ediniz. Bölümünüze ait bir anlaşma olmaması ya da var olan anlaşmada eğitim seviyenize uygun kontenjan olmaması halinde başvurunuz geçersiz sayılacağından dil sınavına girmenize gerek yoktur. Var olan anlaşma verilerine http://int.kocaeli.edu.tr/index.php?sayfa=page&id=anlasma-verileri sayfasından ulaşabilirsiniz. 2021-2022 öğrenim hareketliliği için kullanılacak olan anlaşmalar 08.02.2021 tarihine kadar güncellemeye açık olacaktır.
  2. Erasmus öğrenim ya da staj hareketliliği öğrencisi olarak seçilebilmeniz için genel not ortalamanızın önlisans/lisans için minimum 2.20/4.00, yüksek lisans ve doktora için minimum 2.50/4.00 olması gerekmektedir. Genel not ortalaması ile kastedilen güz dönemine ait tek dönemlik ortalama değildir. Öğrencinin başvuru süresine kadar tamamlamış olduğu dönemlerin ortalamasını ifade etmektedir.

Çalışma takviminde herhangi bir değişiklik yapıldığında sitemizden duyuru yapılacaktır. Bu nedenle öğrencilerimizin düzenli olarak duyurularımızı takip etmelerini tavsiye ederiz.

 

Rutin uygulamamızda yaptığımız bu başvuru dönemine özgü değişikliğin sizlerin ve toplum sağlığının olumsuz etkilenmemesi adına yapıldığını önemle vurguluyor, konu ile ilgili hassasiyetimizi anlayışla karşılayacağınızı umuyoruz.

Tüm öğrencilerimize başarılar dileriz.

 

Öğrenim Hareketliliği Çalışma Takvimi Tıklayınız

Staj Hareketliliği Çalışma Takvimi Tıklayınız