Staj Hareketliliği Sigorta

Erasmus+ Staj faaliyeti gerçekleştirecek öğrencilerin Genel Sağlık sigortası (Health Insurance Coverage), Kaza sigortası (Accident Insurance Coverage) ve Mesuliyet Sigortası (Liability Insurance Coverage) yaptırması zorunludur.

 

Sağlık Sigortası Teminatı (Health Insurance Coverage): staj döneminin tümünü kapsayan, ayakta tedaviyi de kapsayan eğitim amaçlı ya da öğrenci seyahat sağlık sigortası olmalıdır.

Mesuliyet Sigortası Teminatı (Liability Insurance Coverage) : Öğrenci tarafından iş yerine verilebilecek zararlara yönelik sigorta teminatı olmalıdır. Yükseköğretim kurumu yaptırıldığından emin olmakla yükümlüdür. Gidilen ülkenin ulusal mevzuatları gereği işletme tarafından yaptırılması zorunluluğu değilse işletmenin yaptırması dayatılamaz.

Kaza Sigortası Teminatı (Accident Insurance Coverage): Öğrencinin iş yerinde uğrayabileceği kazalara yönelik sigorta teminatı olmalıdır. Gidilen kurum sigortayı sağlamıyorsa gönderen kurum sigortanın yaptırıldığından emin olmakla yükümlüdür. (Öğrenci ya da gönderen kurumunun kendisi)

 

Sigortaların Poliçe süresi gidiş tarihinden dönüş tarihine kadar tüm süreyi kapsamalı. 90 gün sınırı olmamalı.

 

Sigortalar ayrı ayrı temin edilebileceği gibi tek poliçede de temin edilebilmektedir.Koşulları sağladığı UA tarafından da teyit edilen sigorta firmalarına ait bilgiler şöyledir;

Sağlık Sigortası (Yurtdışı Eğitim Amaçlı) Kaza sigortası Mesuliyet Sigortası Hepsini içeren
MAPFREE-YESS AON (online) AON (online) AIG -ESN anlaşmalı
Ziraat Yurtdışı Eğitim amaçlı sağlık sigortası IPS (online) IPS (online) AON (online)
AIG -ESN anlaşmalı     IPS (online)
AXA-Öğrenci Seyahat Sağlık Sigortası      
AON (online)      
IPS (online)      Detaylar için lütfen aşağıdaki linkleri inceleyiniz;

 

AIG : http://goo.gl/A8oS9N

Teminat içeriği ve ücretlendirme için Tıklayınız

 

AON : https://goo.gl/pB4WAu

Teminat içeriği ve ücretlendirme için (her ülkeye ve süreye göre değişiklik göstermektedir, bilgilerinizi girerek sorgulama yapabilirsiniz. ) Tıklayınız

 

IPS : http://goo.gl/HGy9jH

Teminat içeriği ve ücretlendirme için (her ülkeye ve süreye göre değişiklik göstermektedir, bilgilerinizi girerek sorgulama yapabilirsiniz.) Tıklayınız

 

Türkiye'nin bazı ülkeler ile genel sağlık sigortası anlaşması bulunmaktadır. SGK il müdürlüklerinden detaylı bilgi alınabilir.

Bazı ülkeler ise sadece kendi ülkelerinden alınan sigortaları geçerli kabul etmektedirler.